Pytania i odpowiedzi #6: Jak ustawić łódź względem główki łowiąc klenie?

„Widziałem zapowiedź filmu w którym łowisz na Odrze z łodzi. Dlaczego z łodzi? Czy te ryby stoją poza zasięgiem rzutu z brzegu? I jak ustawić łódź obok główki, aby skutecznie łowić?” - zapytał Patryk z Wrocławia

pytanie6
Na początek chcę wyjaśnić nieporozumienie dotyczące samej potrzeby łowienia z łodzi na rzece. Otóż nie łowi się wcale poza zasięgiem rzutu z brzegu, wręcz przeciwnie. Chodzi o to, że latem płochliwe klenie stoją tuż przy kamieniach przy rozmytych główkach, rafach czy przelewach. Łowiąc z marszu i idąc wzdłuż brzegu, można je zwyczajnie spłoszyć. Łódź pozwala podpłynąć do nich po cichu i bez chodzenia po brzegu.
Jak ją ustawić? Możliwości (podkreślam, że chodzi tylko o łowienie latem) są dwie:
1. Ustawiamy się dokładnie na wysokości zalanego szczytu główki od strony jej napływu w odległości rzutu od umocnienia i obławiamy zalaną część główki oraz styk z jej częścią niezalaną.
2. Ustawiamy się, również w zasięgu rzutu, na trawersie główki, czyli na jej przedłużeniu i tu również obławiamy jej zalaną część oraz fragment warkocza poniżej przelewu.
W obu przypadkach stawiamy łódź na kotwicy rzuconej z dziobu na długiej lince.
Ja zaczynam łowienie od woblerów powierzchniowych, a jeśli nie mam zadowalających wyników, sięgam po schodzące głębiej. Jak głęboko, to zależy od tego, ile wody jest na przelewie, jednak staram się, by przynęta nie schodziła poniżej 1,5 m.