Filmy

Sandaczowe manewry

Rzeka Ebro, a raczej zlokalizowane na niej zbiorniki zaporowe słyną przede wszystkim z olbrzymiej populacji wielkich sumów. Jeżdżą tam znawcy tych ogromnych ryb, jak również amatorzy spotkań z karpiami. Spotyka się m.in. wielu Polaków, lecz tylko niewielu z nich wybiera się tam na sandacze, a jeszcze szczuplejsze grono nastawia się specjalnie na okonie. Pręgowane drapieżniki są dla naszych rodaków odwiedzających łowiska na Ebro tylko przyłowem, nie zawsze pożądanym. A gdyby tak wybrać się specjalnie na nie, jak wielu innych wędkarzy z całej Europy?

Czytaj więcej...

Morskie wilki

Hitra Cup to kilkunastoletnia tradycja. Pod koniec letniego sezonu odbywają się tu międzynarodowe zawody drużyn wędkarskich. Wystąpiliśmy w barwach LEMIGO TEAM. Tak naprawdę w tym roku udział w tych zawodach potraktowaliśmy jak rekonesans, bez napinki, a i tak będziecie mogli zobaczyć jak niewiele zabrakło nam do zajęcia miejsca „na pudle”.

Czytaj więcej...

Szczupakowe jigowanie - przynęty i techniki

Celem wędkarskiej wyprawy Pawła i Grześka tym razem były łowiska szkierowe, które choć zazwyczaj są gościnne dla spinningistów, naszym bohaterom postawiły jednak twarde warunki. Długa zima sprawiła, że chętne do współpracy szczupaki tym razem jakoś nie kwapiły się do spontanicznych ataków i prowokowanie ich do brań stało się niezwykle trudne. Paweł i Grzesiek musieli zatem nieco pogłówkować i użyć swoich tajnych sposobów, aby spotkać się z zębatymi.

Czytaj więcej...

Czorsztyńskie diabły

Jeśli wierzyć legendom, zbóje grasujący przed wiekami w Pieninach często chowali swoje drogocenne łupy w dzikich i niedostępnych kryjówkach. Jedną z nich miał być malowniczy zamek w Czorsztynie. Położony na skalistym wzgórzu, niegdyś dominował nad doliną Dunajca, a dziś stanowi ozdobę brzegów Jeziora Czorsztyńskiego. Wedle legendy ukryty w jego lochach skarb miał należeć do XVI-wiecznego buntownika Kostki Napierskiego, rzekomego syna króla Władysława IV. A strzec go miały rzecz jasna diabły, jak to zwykle w podaniach bywa.

Czytaj więcej...

Toniowe drapieżniki. Finał

Częsty obrazek: sezon na szczupaki, na wodzie łódź przy łodzi. Wszyscy łowią, opukując przynętami dno, szurając nimi po dnie, czy ślizgajac nad dnem. A tymczasem drapieżniki żerują wysoko w toni na stadkach ryb spokojnego żeru. Jak jednak „oderwać się od dna” i zacząć łowić wysoko nad nim? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Trzeba jednak przeorientować się na łowienie w zupełnie innych warunkach.

Czytaj więcej...

Highway to Hel

Droga do sukcesu nie zawsze bywa usłana różami. Prawdę mówiąc, nader rzadko. Przekonali się o tym dwaj wędkarze chętni do spróbowania swoich sił z bałtyckimi łososiami. W trzech epizodach składających się na niniejszy film będziecie mogli zobaczyć, jak Łukasz i Mariusz, bo o nich mowa, starali się dorównać swojemu mistrzowi Pawłowi Mireckiemu, który nad wszystkim sprawował nadzór. Początki bywają jednak kręte (jak nie przymierzając droga po Mierzei Helskiej) i wyboiste.

Czytaj więcej...

60 mil od Grenlandii (nr 115)

Zapraszamy Was tym razem na lodowate i niezbyt gościnne wody Cieśniny Duńskiej oddzielającej Grenlandię od Islandii. W takiej scenerii, u progu sezonu jesiennych sztormów (a nawet uwertura do północnoatlantyckiego sztormu to zjawisko wprawdzie majestatyczne, lecz dla wędkarskich łodzi wyjątkowo groźne) pojawiliśmy się, aby spróbować szczęścia na obfitującym w ryby zachodnim wybrzeżu Islandii.

Czytaj więcej...

Vertical jigging od podstaw (nr 112)

Świat idzie do przodu. Wędkarstwo się zmienia, stale trafiają do niego nowe metody i sposoby. Jedną z nich jest vertical jigging, który także w Polsce (tam, gdzie przepisy na to pozwalają) jest coraz bardziej popularny. Trudno się dziwić, bo jest wręcz fenomenalnie skuteczny, a przy tym niezwykle wciągający.

Czytaj więcej...

Spinning na Odrze

Tym razem wybraliśmy się nad graniczny odcinek Odry, gdzie wspólnie z ekipą „Wędkarskiej pasji” łowiliśmy przede wszystkim klenie.

Czytaj więcej...

Opowieści z Zielonej Wyspy (nr 106)

Magiczne klimaty Zielonej Wyspy przyciągają nas jak magnes. Piękne krajobrazy, smaczna kuchnia, profesjonalizm przewodników wędkarskich i ryby słynące z waleczności. Czego chcieć więcej? Wybraliśmy się łowić pstrągi na spinning, posiłkując się także swojską dorożką. Łowiliśmy głównie na jeziorze Corrib. Nie mogło nas jednak zabraknąć nad łososiową rzeką Cong, gdzie w dniu św. Patryka następuje tradycyjne otwarcie sezonu łososiowego.

Czytaj więcej...

Wędkarski wielobój (spec 19)

Cztery epizody, w czasie których pokażemy różne oblicza pogoni za płetwą tłuszczową i różne sposoby na ryby łososiowate. Spinning, sztuczna mucha i trolling. Rzeki, wody stojące i Bałtyk. Z brzegu, brodząc, z łodzi i z belly boata. Wszystko zaś w łowiskach gdzie spotkania z rekordową rybą są bardzo prawdopodobne, co nie znaczy że nasza ekipa miała łatwo w tym istnym wędkarskim wieloboju.

Czytaj więcej...

Sposób na karasia (spec 18)

Tym razem przygotowaliśmy nie lada gratkę dla miłośników zasiadek na gatunki ryb spokojnego żeru. Paweł wraz z Robertem postanowili sprawdzić, jakie tajemnice kryje w sobie pewne niewielkie, malownicze jezioro. Przepięknie położony zbiornik wypełniony był ciemną, potorfową wodą, która nadawała mu niesamowity, tajemniczy klimat…

Czytaj więcej...

Szukając troci (spec. 16)

Zimowe warunki bardzo często utrudniają wędkarskie wyprawy, zwłaszcza gdy nastają tęgie mrozy. Zamarzają kołowrotki, plecionki i przelotki, śnieg wciska się do oczu, a wychłodzone palce odmawiają posłuszeństwa. Tym razem dwóch Pawłów – Mirecki oraz Nadrowski oraz Mateusz zapraszają Was na wyprawę nad rzekę łososiową.

Czytaj więcej...

Jeziorowe drapieżniki (nr 88)

Dobry wędkarz, to wędkarz skuteczny – bez względu na charakter łowiska, metodę łowienia czy warunki atmosferyczne. Paweł wraz z Robertem postanowili spenetrować toń rozległego jeziora, o którym wiedzieli jedynie, że zamieszkują je piękne sandacze oraz olbrzymie szczupaki. Ale jak się do nich dobrać?

Czytaj więcej...

Trudne szczupaki (nr 86)

Tym razem Paweł Mirecki i Piotr Piskorski wybrali się razem z kolegami z magazynu Rybołow Ukraina na jezioro nader trudne. Dzięki pracy zespołowej, pomocy przewodnika i odrobinie szczęścia potrafili dobrać się jednak do jego mieszkańców.

Czytaj więcej...

Sum po polsku (nr 84)

W naszych wodach żyje ryba, która jest uznawana za prawdziwego króla. Rozmiary, jakie osiąga, stawiają ją na szczycie łańcucha pokarmowego w rzekach i jeziorach. Krążą legendy o wąsaczach, które wciągały do rzeki krowy pijące wodę, porywały pływające psy, a nawet kąpiące się małe dzieci. Udokumentowane są przypadki pożarcia kaczek i nie są to zdarzenia sporadyczne.

Czytaj więcej...

Sandacze z zaporówki (nr 83)

Tym razem Paweł Mirecki i Michał Krzyżanowski wybrali się na zaporowe sandacze. Uzbrojeni w spinningi poszukują tych drapieżników posiłkując się wskazaniami echosondy, której specyfikę obsługi przy okazji omawiają.

Czytaj więcej...

Szczupaki z płytkiej wody (nr 82)

Wielu wędkarzom szczupak nierozerwalnie kojarzy się z łowieniem wśród grążeli i trzcinowisk. Cętkowany drapieżnik zajmuje stanowiska na płytkiej wodzie nie tylko w maju, ale również w pełni sezonu oraz jesienią, kiedy to po grążelach zostają jedynie gnijące resztki łodyg. Warto zatem odpowiednio przygotować się do wędkowania w bardzo płytkich łowiskach.

Czytaj więcej...

Klenie z małej rzeczki (nr 81)

Trzecia i zarazem ostatnia część filmowej opowieści o łowieniu kleni. Tym razem Paweł, Grzesiek oraz Arek postanowili sprawdzić, jakie niespodzianki kryje w sobie nurt pewnej niewielkiej i niezwykle urokliwej rzeczki.
Strome brzegowe skarpy, powalone do wody drzewa, podmyte korzenie oraz łany podwodnej roślinności – to bardzo trudne technicznie warunki  do spinningowania. Dodajmy do tego krystalicznie czystą wodę oraz rybę, o której się mówi, że „ma oko w każdej łusce”, i mamy prawdziwe polowanie…

Czytaj więcej...

Rzeczny spinning na niżówce (nr 77)

Niespełna rok temu mieliśmy okazję przekonać się o tym, iż Wisła w swym górnym biegu śmiało może pretendować do miana „wędkarskiego raju”. Rzeka, wraz ze swymi mieszkańcami, na dobre zagościła w naszych sercach. Przyszedł czas, aby po kilkumiesięcznej rozłące ponownie wrócić do wędkarskiego romansu z „Królową”…

Czytaj więcej...