Błystka wahadłowa na rzeczne drapieżniki

Kiedyś popularne (często jedyne dostępne) – dziś jakby w zapomnieniu. Czy nadal są skuteczne? Oczywiście. Dlaczego zatem tak mało wędkarzy je stosuje? Bo wahadła są przynętami specyficznymi, a na dodatek w narodzie jakby zanikła wiedza o ich poprawnym używaniu. Na czym polega ich specyficzność? Na tym, że aby skutecznie nimi łowić, trzeba... myśleć. 

Czytaj więcej...

Pstrągi, ach te pstrągi...

To jeden z najpiękniejszych drapieżników naszych wód. Ryba z rodziny łososiowatych, przystosowana do życia w wodach słodkich. W Polsce licznie występuje w wielu potokach górskich. Niestety w Polsce jest zagrożony z powodu niszczenia jego siedlisk prze zabudowę hydrotechniczną rzek górskich oraz dużą presję wędkarską i kłusownictwo.

Czytaj więcej...

Ultralight po zejściu lodu

Dla mnie największą wędkarską atrakcją marca są spotkania z pstrągami i morskimi trociami. Niestety, w każdym przypadku wiąże się to nieodłącznie z koniecznością organizowania dalszych wyjazdów, a nie zawsze jest na to czas, nie zawsze też chce mi się pokonywać wiele kilometrów, by spędzić zaledwie kilka godzin na rybach. Co więc pozostaje na wodach nizinnych Mazowsza, biorąc pod uwagę obowiązujące okresy ochronne na większość ich zębatych mieszkańców? W praktyce tylko okonie.

Czytaj więcej...

Spidolino – z czym to się je?

Od kilku sezonów na przełomie starego i nowego roku jeżdżę ze znajomymi łowić ryby łososiowate z brzegu. Meldujemy się na Bornholmie, Gotlandii, Fionii (Fyn) bądź też na którymś z wielkich jezior szwedzkich zarybianych rybami z płetwą tłuszczową. Łowimy łososie, trocie, palie i pstrągi potokowe, zależnie od tego, gdzie nas poniesie. Na początku podczas takich wyjazdów łowiliśmy głównie na spinning na blachy i na woblery bezsterowe, zdarzało się jednak że sięgaliśmy także po kulę wodną, a od niej już była prosta droga do spidolino. 

Czytaj więcej...

Pytania o zimowe trocie

Od czasu, gdy w WMH nr 108 ukazał się artykuł „Pytania o trocie i łososie”, na moją skrzynkę e-mail trafiło mnóstwo pytań od Czytelników. I nic dziwnego, bo ile by o trociach nie pisać, zawsze pozostanie jeszcze istne morze zagadnień do omówienia i... ewentualnych pytań do zadania. Dziś postaram się odpowiedzieć na niektóre z nich. 

Czytaj więcej...

Guma to nie wszystko. Niestandardowe zbrojenie przynęt – mit czy konieczność?

Jednym z internetowych mitów jest często powtarzana przez laików opinia, że główki jigowe inne niż tradycyjne – kuliste, to strata pieniędzy i naciąganie wędkarzy. Warto się więc temu przyjrzeć uważniej. Co zatem warto wiedzieć o główkach takich jak trójkątna, futbolowa i innych wynalazkach? To, że bywają piekielnie skuteczne...

Czytaj więcej...

Współpraca dla dobra Parsęty

Wywiad z Andrzejem Wołkowskim, prezesem Towarzystwa Miłośników Parsęty, organizacji niezwykle zasłużonej dla polskiej społeczności wędkarskiej.

Czytaj więcej...

Nowości „kontra” pewniaki

Późna jesień to czas spinningowych żniw. Po długim letnim letargu (a w tym roku ze względu na falę upałów trwających jeszcze do września był on bardzo głęboki) temperatura wody stopniowo spada, co pociąga za sobą wzrost tempa metabolizmu ryb drapieżnych. Właśnie teraz intensywnie żerują, aby nabrać sił przed zbliżającą się zimą, tym bardziej że już niebawem nadejdzie późnojesienne ochłodzenie, które z powrotem spowolni rybom procesy życiowe i przyhamuje ich apetyt.

Czytaj więcej...

Trudne trollingu początki

Szczerze mówiąc, nigdy zbytnio nie przepadałem za trollingiem, nawet morskim. W końcu jednak się przemogłem i okazało się, że musiałem jak każdy zapłacić frycowe. Błędy, które wtedy popełniłem, wiele mnie kosztowały. Dziś chcę napisać właśnie o nich, aby ci z Was, którzy dopiero decydują się na morskie łowienie łososi, wiedzieli, czego należy się wystrzegać.

Czytaj więcej...

Pytania o trocie i łososie

We wprowadzeniu do drugiej części tekstu „Pytania o sandacze” obiecałem, że jeżeli pojawią się jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości, będę do Waszej dyspozycji. Słowo się rzekło... – pora na trocie.

Czytaj więcej...

Pytania o sandacze cz2

Miesiąc temu zmierzyłem się z pierwszą porcją Waszych pytań dotyczących łowienia sandaczy, teraz kolej na drugą. Jeśli będziecie mieli jeszcze jakieś inne pytania lub wątpliwości, jestem do Waszej dyspozycji.

Czytaj więcej...

Pytania o sandacze cz. 1

Pozytywne reakcje Czytelników na teksty poświęcone odpowiedziom na pytania zadane na naszym forum dyskusyjnym www.wmh.pl/forum, dotyczące łowienia szczupaków, zachęciły mnie do podjęcia próby wyjaśnienia niektórych wątpliwości związanych z łowieniem mętnookich drapieżników.

Czytaj więcej...

Pytania o szczupaki

O szczupaku napisano już wiele, ale nadal ta ryba potrafi skutecznie zagrać na nosie wędkarzom. Stale też pojawiają się nowinki, które zmieniają dotychczasowe „reguły gry”.

Czytaj więcej...

Szczupak na płytkiej wodzie

Maj i początek czerwca to dla mnie czas wypraw na szczupaki. Wybieram się wówczas na płytkie rozlewiska i starorzecza mazowieckich rzek bądź nad jeziora, gdzie również chętnie kieruję się na ich płytkie zatoki.

Czytaj więcej...

Wiosenny spinning na nizinnej rzece

Jaź, kleń i okoń to dla mnie podstawowe wiosenne zdobycze podczas wypraw nad Wisłę, Narew i Bug.

Czytaj więcej...

Pięć łownych trociówek

Błystka wahadłowa na trocie ma niejedną postać i niejedno imię. Dziś opowiem Wam o moim trociowym arsenale, opisując jednocześnie obszary zastosowania poszczególnych blach, techniki prowadzenia i przydatne sztuczki prowokujące ryby.

Czytaj więcej...

Letnia noc na jeziorze

Pełnia lata kojarzy się spinningistom z zastojem na jeziorach. Nic dziwnego: upał, tłumy kąpielowiczów i wodniaków, zakwity, a na dodatek masa tzw. wędkarzy urlopowych. Bywa, że naprawdę trudno się dopchać do wody, ale warto próbować, bo wyniki mogą być całkiem niezłe.

Czytaj więcej...

Dwa wybrzeża, dwie skrajności

Łowienie troci w Bałtyku u wybrzeży polskich i skandynawskich różni się od siebie diametralnie. I to niemal wszystkim oprócz jednego: i tu, i tam nawet olbrzymie ryby potrafią żerować bardzo blisko brzegu.

Czytaj więcej...

Dryfkotwa

Bardzo rzadko widuje się to praktyczne urządzenie na polskich wodach śródlądowych.

Czytaj więcej...

Ostatni miesiąc sezonu

Wrzesień to ostatni miesiąc, w którym można łowić trocie w rzekach polskiego Pomorza. Nie jest to teraz takie proste, ale przy przestrzeganiu pewnych zasad można liczyć na dobre wyniki.

Czytaj więcej...