Wiosna z kleniami - podsumowanie

Czasy kleniowo-jaziowej świetności mazowiecka Wisła ma już niestety za sobą. Niemniej jednak nadal można to i owo złowić...

Czytaj więcej...

Majowe szczupaki wczoraj i dziś

Jeśli 1 maja, to wiadomo – czas na szczupaki! Dawno temu rokrocznie ten dzień był dla mnie świętem, a cały maj – jego kontynuacją. Czasy się zmieniły, z nimi sprzęt i przynęty, ale nadal mam sentyment do majowych wypadów na cętkowane drapieżniki.

Czytaj więcej...

Kilka łownych błystek na morskie srebro

Jakiś czas temu opisałem woblery używane do łowienia troci i łososi w wodach stojących. Logiczną kontynuacją tamtego artykułu będzie więc poświęcenie niniejszego tekstu błystkom wahadłowym.

Czytaj więcej...

Wobler ołówkowy

Zawsze gdy wybieram się nad wody stojące zamieszkiwane przez ryby łososiowate, zabieram ze sobą ten pożyteczny wynalazek. Jest to oczywiście wobler bezsterowy. Ołówek, gwizdek, cygaro, bo pod takimi nazwami jest znany. Doczekał się mnóstwa odmian i modyfikacji, jak chyba każda naprawdę skuteczna przynęta.

Czytaj więcej...

Gra w kolory przynęt

Przełom starego i nowego roku to dla wielu z nas czas zastanawiania się, analizowania tego co się zdarzyło i planowania przyszłości. Ja postanowiłem przeanalizować moje spostrzeżenia dotyczące kolorów przynęt i podzielić się z Wami wyciągniętymi wnioskami.

Czytaj więcej...

Okonie - refleksje pod koniec sezonu

Łowienie okoni po pierwszych przymrozkach omówiłem i zademonstrowałem w filmie "Okoń - decydujące starcie". Obecnie idzie już na sezon podlodowy. Co jednak z okresem nieco wcześniejszym? Warto to i owo wspólnie przeanalizować. 

Czytaj więcej...

Wahadłówka na jeziorze

Gdy pisałem o łowieniu na wahadłówki w rzece, wiedziałem już, że będzie trzeba napisać także o połowach jeziorowych. Wtedy jednak nie zdawałem sobie sprawy, że w dużej mierze oprę ten artykuł na jednym z moich wędkarskich wypadów. Tak czy inaczej, dziś zatem pora na szczupaki i sandacze z wód stojących.

Czytaj więcej...

Sandacze z płytkiej wody

Dziś będzie nietypowo, bo będzie to synteza moich wrześniowych doświadczeń w łowieniu mętnookich drapieżników na wodach, które na pozór do nich nie przystają: na płyciznach rzek, jezior i zbiorników zaporowych. 

Czytaj więcej...

Błystka wahadłowa na rzeczne drapieżniki

Kiedyś popularne (często jedyne dostępne) – dziś jakby w zapomnieniu. Czy nadal są skuteczne? Oczywiście. Dlaczego zatem tak mało wędkarzy je stosuje? Bo wahadła są przynętami specyficznymi, a na dodatek w narodzie jakby zanikła wiedza o ich poprawnym używaniu. Na czym polega ich specyficzność? Na tym, że aby skutecznie nimi łowić, trzeba... myśleć. 

Czytaj więcej...

Pstrągi, ach te pstrągi...

To jeden z najpiękniejszych drapieżników naszych wód. Ryba z rodziny łososiowatych, przystosowana do życia w wodach słodkich. W Polsce licznie występuje w wielu potokach górskich. Niestety w Polsce jest zagrożony z powodu niszczenia jego siedlisk prze zabudowę hydrotechniczną rzek górskich oraz dużą presję wędkarską i kłusownictwo.

Czytaj więcej...

Ultralight po zejściu lodu

Dla mnie największą wędkarską atrakcją marca są spotkania z pstrągami i morskimi trociami. Niestety, w każdym przypadku wiąże się to nieodłącznie z koniecznością organizowania dalszych wyjazdów, a nie zawsze jest na to czas, nie zawsze też chce mi się pokonywać wiele kilometrów, by spędzić zaledwie kilka godzin na rybach. Co więc pozostaje na wodach nizinnych Mazowsza, biorąc pod uwagę obowiązujące okresy ochronne na większość ich zębatych mieszkańców? W praktyce tylko okonie.

Czytaj więcej...

Spidolino – z czym to się je?

Od kilku sezonów na przełomie starego i nowego roku jeżdżę ze znajomymi łowić ryby łososiowate z brzegu. Meldujemy się na Bornholmie, Gotlandii, Fionii (Fyn) bądź też na którymś z wielkich jezior szwedzkich zarybianych rybami z płetwą tłuszczową. Łowimy łososie, trocie, palie i pstrągi potokowe, zależnie od tego, gdzie nas poniesie. Na początku podczas takich wyjazdów łowiliśmy głównie na spinning na blachy i na woblery bezsterowe, zdarzało się jednak że sięgaliśmy także po kulę wodną, a od niej już była prosta droga do spidolino. 

Czytaj więcej...

Pytania o zimowe trocie

Od czasu, gdy w WMH nr 108 ukazał się artykuł „Pytania o trocie i łososie”, na moją skrzynkę e-mail trafiło mnóstwo pytań od Czytelników. I nic dziwnego, bo ile by o trociach nie pisać, zawsze pozostanie jeszcze istne morze zagadnień do omówienia i... ewentualnych pytań do zadania. Dziś postaram się odpowiedzieć na niektóre z nich. 

Czytaj więcej...

Guma to nie wszystko. Niestandardowe zbrojenie przynęt – mit czy konieczność?

Jednym z internetowych mitów jest często powtarzana przez laików opinia, że główki jigowe inne niż tradycyjne – kuliste, to strata pieniędzy i naciąganie wędkarzy. Warto się więc temu przyjrzeć uważniej. Co zatem warto wiedzieć o główkach takich jak trójkątna, futbolowa i innych wynalazkach? To, że bywają piekielnie skuteczne...

Czytaj więcej...

Współpraca dla dobra Parsęty

Wywiad z Andrzejem Wołkowskim, prezesem Towarzystwa Miłośników Parsęty, organizacji niezwykle zasłużonej dla polskiej społeczności wędkarskiej.

Czytaj więcej...

Nowości „kontra” pewniaki

Późna jesień to czas spinningowych żniw. Po długim letnim letargu (a w tym roku ze względu na falę upałów trwających jeszcze do września był on bardzo głęboki) temperatura wody stopniowo spada, co pociąga za sobą wzrost tempa metabolizmu ryb drapieżnych. Właśnie teraz intensywnie żerują, aby nabrać sił przed zbliżającą się zimą, tym bardziej że już niebawem nadejdzie późnojesienne ochłodzenie, które z powrotem spowolni rybom procesy życiowe i przyhamuje ich apetyt.

Czytaj więcej...

Trudne trollingu początki

Szczerze mówiąc, nigdy zbytnio nie przepadałem za trollingiem, nawet morskim. W końcu jednak się przemogłem i okazało się, że musiałem jak każdy zapłacić frycowe. Błędy, które wtedy popełniłem, wiele mnie kosztowały. Dziś chcę napisać właśnie o nich, aby ci z Was, którzy dopiero decydują się na morskie łowienie łososi, wiedzieli, czego należy się wystrzegać.

Czytaj więcej...

Pytania o trocie i łososie

We wprowadzeniu do drugiej części tekstu „Pytania o sandacze” obiecałem, że jeżeli pojawią się jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości, będę do Waszej dyspozycji. Słowo się rzekło... – pora na trocie.

Czytaj więcej...

Pytania o sandacze cz2

Miesiąc temu zmierzyłem się z pierwszą porcją Waszych pytań dotyczących łowienia sandaczy, teraz kolej na drugą. Jeśli będziecie mieli jeszcze jakieś inne pytania lub wątpliwości, jestem do Waszej dyspozycji.

Czytaj więcej...

Pytania o sandacze cz. 1

Pozytywne reakcje Czytelników na teksty poświęcone odpowiedziom na pytania zadane na naszym forum dyskusyjnym www.wmh.pl/forum, dotyczące łowienia szczupaków, zachęciły mnie do podjęcia próby wyjaśnienia niektórych wątpliwości związanych z łowieniem mętnookich drapieżników.

Czytaj więcej...