Wahadłówka na rzece - opaska

Na rzeki stosuję błystki wydłużone, słabiej wykrępowane niż jeziorowe. Klasyczny kształt to listek wierzby, czyli takie blachy, jak wydra, mors i makrela. Te błystki dobrze pracują w szybkim nurcie. Jak je stosować łowiąc przy opasce?

Czytaj więcej...

Wędki do przynęt XXL na szczupaki

Prędzej czy później łowca okazów stanie przed koniecznością obławiania trzcinowisk czy innego rodzaju skupisk zielska. Jaki sprzęt będzie potrzebny aby wyciągać stamtąd wielkie szczupaczyska? Ja używam dwóch różnych zestawów.

Czytaj więcej...

Jedziemy na szkiery: łódź

Podstawowym warunkiem udanego połowu na szkierach jest dysponowanie dużą i szybką łodzią wyposażoną w echosondę i ploter z dokładną mapą obławianego akwenu. Tu możliwe są dwie opcje: albo wieziemy z Polski swoją łódź, albo (wariant szybki, np. weekendowy lub dla niedysponujących własną jednostką) wypożyczamy ją na miejscu w którymś z licznych tutaj ośrodków wędkarskich. Po co to wszystko? Przede wszystkim po to, żeby móc w ogóle skutecznie połowić, no i dla własnego bezpieczeństwa.

Czytaj więcej...

Atraktory w okoniowym ultralighcie

Boczny trok, metoda opadowa, drop shot. Bez względu na to, którą metodę zastosujemy, ryba ma dużo czasu na to, aby leniwie prowadzoną przynętę obejrzeć, zassać i... poczuć. Właśnie dlatego warto teraz stosować atraktory. Problem z nimi jest jednak taki, że – jak wiadomo – słabo trzymają się one na przynętach gumowych.

Czytaj więcej...

Savage Gear: Vertical jigging - zbrojenie przynęt 2

Zakończenie tematu zbrojenia przynęt do vertical jiggingu, a zarazem koniec całego "sezonu" filmów spod znaku Savage Gear. 

Czytaj więcej...

Savage Gear: Vertical jigging - zbrojenie przynęt

Pomału docieramy do końca omawiania zagadnień sprzętowych, czyli do zbrojenia przynęt. 

Czytaj więcej...

Savage Gear: Vertical jigging - plecionka i przypon

Kontynuacja omawiania sprzętu do verticala. Tym razem "drobiazgi", czyli linka i przypon.

Czytaj więcej...

Savage Gear: Vertical jigging - wędka i kołowrotek

Tym razem czeka na Was omówienie sprzętu do łowienia wertykalnego. 

Czytaj więcej...

Savage Gear: Vertical jigging - sposób łowienia

Vertical jigging to metoda bardzo ciekawa i skuteczna, ale wymagająca praktyki i wiedzy teoretycznej.

Czytaj więcej...

Savage Gear: Custom Predator i Herring 2

Kontynuacja tematu Savage Gear Custom Predatora oraz Savage Gear Herringa. 

Czytaj więcej...

Savage Gear: Custom Predator i Herring 1

Na tym filmie Paweł Mirecki omawia Savage Gear Custom Predatora oraz Savage Gear Herringa, czyli imitację śledzia. 

Czytaj więcej...

Savage Gear: Black Savage i Fat Minnow

Tym razem na warsztat trafiła przynęta Savage Gear Fat Minnow oraz ponownie Savage Gear Black Savage. 

Czytaj więcej...

Savage Gear: Black Savage i Cannibal

Paweł Mirecki opowiada o łowieniu na przynęty Savage Gear Black Savage i Savage Gear Cannibal. 

Czytaj więcej...

Żyłka czy plecionka na trocie?

Jestem zdecydowanym zwolennikiem żyłek, ponieważ zawsze liczę na spotkanie z okazową srebrną trocią, a jest ona nadzwyczaj waleczna. Czy jednak plecionkę należy od razu definitywnie odrzucić?

Czytaj więcej...

Jeziorowe sandacze na bardzo płytkiej wodzie

Sandacze w oczach wielu wędkarzy są nieodłącznie związane z głębokimi dołami. Czy jednak zawsze jest to słuszne? Czy można nastawiać się na sandacze także na kompletnych płyciznach?

Czytaj więcej...

Wklejanka czy zwykły spinning?

Którą z tych wędek wybrać na sandacze? Jest to pytanie z gatunku podstawowych. Żeby na nie odpowiedzieć, najpierw trzeba ustalić, gdzie łowimy – w rzece czy na wodzie stojącej.

Czytaj więcej...

Dobry wobler na sandacza

Jaki to wobler? Wszystko zależy od tego, czy jest to jezioro, czy rzeka. Ja sięgam po wobler przede wszystkim, gdy łowię w rzece, ale czasem i w jeziorze, gdzie wobler również pokazuje swoją skuteczność.

Czytaj więcej...

Jak łowić na wleczonego i na "przepływankę"?

Metoda „na wleczonego” znacznie lepiej sprawdza się na wodach stojących niż płynących. Znana jest głównie z łowienia na system z bocznym trokiem (najlepszym wyborem będzie w tym przypadku okoniowy zestaw w rozmiarze L bądź XL).

Czytaj więcej...

Czy szczupaki da się łowić na poppery?

Oczywiście, że tak. Popper wabi szczupaki bulgotaniem, bańkami powietrza i smużeniem powierzchni. Są jednak inne, o wiele bardziej skuteczne metody i przynęty. Na plus łowienia na poppery trzeba zapisać wyjątkową spektakularność brań szczupaków. Emocje są takie, że warto sobie co jakiś czas pochlapać „popkiem”. Ale uwaga...

Czytaj więcej...

Czy warto stosować nanofil i fluorokarbon?

Szczupak jest jedyną rybą, w przypadku której nie stosuję kombinacji materiałów, np. plecionki z fluorokarbonem. Takie rzeczy zostawiam sobie na łowienie np. sandaczy, pstrągów czy innych ryb łososiowatych. Na szczupaki w zupełności wystarczy klasyk, czyli linka główna plus przypon ochronny. Ale co z przyponem z fluorokarbonu i z nanofilem?

Czytaj więcej...